Rodzaje bojlerów pionowych

Zasobniki pionowe są alternatywą dla popularnych  zasobników poziomych. Zdecydowaną większość stanowią zasobniki pionowe stojące. Tylko nieliczne modele wykonywane są jako wymienniki wiszące i dotyczy to zazwyczaj mniejszych pojemności.

Zasobniki pionowe możemy usystematyzować wg rodzaju materiału i zabezpieczenia antykorozyjnego, konstrukcji zasobnika oraz sposobu termicznego zaizolowania zasobnika przed utratą ciepła.

Jeśli chodzi o podział ze względu na budowę zasobnika możemy wyszczególnić:

  • zasobniki pionowe dwupłaszczowe,
  • zasobniki pionowe z jedną lub dwiema wężownicami spiralnymi,
  • zasobniki kombinowane (zbiornik w zbiorniku).
  • zasobniki bez wężownicy

Nie mniej ważnym podziałem jest podział ze względu na rodzaj materiału zastosowanego do konstrukcji wymiennika c.w.u. i rodzaj zabezpieczenia antykorozyjnego. Możemy tu wyszczególnić:

  • zasobniki stalowe emaliowane i zabezpieczone anoda magnezową,
  • zasobniki stalowe żywicowane epidianem spożywczym,
  • zasobniki wykonane częściowo ze stali nierdzewnej,
  • zasobniki wykonane w całości ze stali nierdzewnej.

Tego typu wymienniki możemy jeszcze usystematyzować biorąc pod uwagę rodzaj izolacji termicznej zastosowanej na nich:

  • zasobniki ocieplone pianką poliuretanową,
  • zasobniki ocieplone miękką, elastyczną gąbką,
  • zasobniki ocieplone styropianem (pianka polistyrenowa)

Zbiorniki stojące, pionowe dwupłaszczowe wykorzystują zewnętrzny płaszcz obiegu c.o. do ogrzewania wody użytkowej znajdującej się wewnątrz. Dzięki takiej konstrukcji woda użytkowa ogrzewa się bardzo szybko. Występują również konstrukcje z dwoma zewnętrznymi płaszczami c.o. Dolny z nich wykorzystywany jest zazwyczaj do pracy z układem solarnym a górny zasilany jest przez  kocioł c.o. lub inne źródło ciepła np. kominek z  płaszczem wodnym.


Bardzo podobną, wysoką sprawnością mogą poszczycić się zasobniki pionowe wyposażone w jedną lub dwie wężownice spiralne umieszczone jedna nad drugą. Można zatem podłączyć do takich zasobników jedno lub dwa źródła ciepła w tym także układ solarny.
Wężownice spiralne charakteryzują się dużą mocą grzewczą o wiele większą niż w zwykłych wężownicach pojedynczych np. typu „U”.

Bojler pionowy bez wężownic

Bojler pionowy z jedną wężownicą

Bojler pionowy z dwoma wężownicami

Trzecią grupą wymienników są tzw. zbiorniki kombinowane. W dużym skrócie można powiedzieć że są to dwa zbiorniki – jeden zanurzony w drugim. Wewnętrznym zbiornikiem jest zawsze zbiornik c.w.u. Natomiast zewnętrzna część jest wypełniona woda kotłową. Dzięki takiemu rozwiązaniu woda użytkowa w wewnętrznym mniejszym wymienniku ogrzewana jest całą powierzchnią z wyjątkiem górnej płaszczyzny. Zbiornik ten jest zazwyczaj pofałdowany co ogranicza znacząco osadzanie się kamienia na jego ściankach.
Występują również modele z dodatkową wężownicą do której można podłączyć kolejne źródło ciepła.


Jeśli chodzi o sposób zabezpieczenia antykorozyjnego to najbardziej popularnym rozwiązaniem jest emaliowanie zbiornika oraz równoczesne zastosowanie anody magnezowej którą należy regularnie wymieniać. W zasobnikach pionowych nie stosuję się już stali ocynkowanej lecz emalię ceramiczną wypalaną w temperaturze ok. 850st.C. Pokrycie emalią zapewnia bezawaryjne użytkowanie zasobnika przez długie lata oraz zerowy poziom szkodliwości dla zdrowia a stosuje się je w najbardziej popularnych bojlerach pionowych z jedną lub z dwiema wężownicami.

Mniej popularne jest stosowanie pewnej odmiany żywicy a mianowicie epidianu. Jest to jednak rozwiązanie co najmniej tak samo dobre jak emaliowanie zbiorników. Epidian charakteryzuje się większą elastycznością niż emalia w związku z czym ryzyko pęknięcia w tym przypadku jest zminimalizowane. Żywica ta podobnie jak emalia jest odporna na bardzo wiele związków chemicznych, a najważniejsza zaletą jest fakt iż zasobniki c.w.u. pokryte epidianem nie wymagają stosowania anody magnezowej. Niewątpliwie jest to zaleta ponieważ można dzięki temu uniknąć corocznej procedury związanej z odpuszczaniem wody z zasobnika i wymiana w/w anody.  
Żywicowanie epidianem stosuje się zazwyczaj w wymiennikach pionowych dwupłaszczowych.

Jednak najbardziej odporne na korozję są zasobniki wykonane ze stali nierdzewnej. W tej rodzinie zbiorników można umieścić zbiorniki kombinowane gdzie jednak zewnętrzna część wykonana jest ze stali węglowej a także zasobniki wykonane w całości z tzw. „nierdzewki”.
W tym przypadku bardzo wysoka jakość idzie w parze z dość wysoką ceną, lecz po zakupie takiego zasobnika możemy być pewni iż posłuży on nawet kilkanaście lat i to bez konieczności wymiany np. anody magnezowej. Ponadto stal nierdzewna charakteryzuje się dość dużą gładkością powierzchni dzięki czemu nie osadza się na niej kamień oraz wszelkiego rodzaj bakterie szkodliwe dla zdrowia. Grubość stali jest z reguły mniejsza niż w przypadku zasobników emaliowanych dlatego też wymienniki wykonane ze stali nierdzewnej mogą poszczycić się wyższą wydajnością.
Najbardziej popularne są bojlery pionowe stojące z jedną oraz z dwiema wężownicami. Mniejszą popularnością cieszą się zbiorniki kombinowane ale ich niewątpliwą zaletą jest powierzchnia czynna jaka bierze udział w ogrzewaniu wody użytkowej oraz dość mała pojemność płaszcza c.o. dzięki czemu bardzo szybko przekazuje on ciepło do wewnętrznego zbiornika.

W pionowych wymiennikach ciepła najczęściej stosowaną izolacją termiczną jest twarda pianka poliuretanowa. Jest to rozwiązanie najlepsze z punktu widzenia zatrzymywania ciepła w zasobniku. Ma ono jednak jedną wadę. W przypadku zasobników o większych pojemnościach a co za tym idzie o dużych gabarytach nie ma możliwości ściągnięcia izolacji i zmniejszenia w ten sposób średnicy zasobnika. Taką możliwość mamy jeśli zasobnik zaizolowany jest np. miękką gąbką lub różnego rodzaju miękkimi piankami. Owszem, przepuszczalność cieplna tych materiałów stoi na gorszym poziomie niż ma to miejsce w przypadku poliuretanu ale w tego typu wymiennikach grubość izolacji jest zazwyczaj większa co rekompensuje różnicę w jakości.

Reasumując, w ciągu kilku ostatnich lat producenci zasobników c.w.u. wprowadzili do oferty rynkowej wiele pionowych modeli i mnóstwo rozwiązań technologicznych dzięki czemu potencjalny użytkownik jest w stanie bez najmniejszego problemu wybrać coś co mu odpowiada. Zwłaszcza że przekrój jeśli chodzi o pojemności jest naprawdę ogromny. Możemy kupić zbiornik tego typu o pojemności 100 litrów lub 500 litrów w zależności od zapotrzebowania. Mniejsze pojemności są jednak nieco mniej popularne.

Z reguły zakupem tego typu zbiorników zainteresowane są osoby u których występuje zwiększone zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową. Do większości z nich można także zamontować opcjonalną grzałkę i w okresie letnim korzystać a energii elektrycznej.
Takie wymienniki stosujemy w sytuacji gdy planujemy w niedalekiej przyszłości rozbudować nasz układ o zestaw solarny, gdy prowadzimy różnego rodzaju działalność gospodarczą lub najnormalniej w świecie pragniemy zapewnić sobie większy komfort c.w.u.